Antalya Gazeteciler Cemiyeti bayrağını değerli ağabeyim meslek büyüğüm Erdoğan Kahya’dan devralmamızın üzerinden 12 sene geçivermiş. Bu sürede hem ulus olarak hem de gazeteciler olarak her birimizin acı-tatlı anıları, başarılı-başarısız günleri oldu.

Hayat su gibi akıp gidiyor maalesef. Şimdi sizlere elinizdeki faaliyetlerimizi özetleyen kitapçıkla 3 yılın hesabını veriyoruz. Mühim olan geriye dönüp bir hayat muhasebesi yaptığımızda kasamızda ne tür kayıpların ve kazanımların olduğudur. Şahsen bu muhasebeyi sadece genel kuruldan genel kurula vermek başarılı bir yönetim anlayışı ile bağdaşmaz. Sizlerin seçtiği bir lider olarak hayatımın her anında bu muhasebeyi yaparak siz üyelerimize şeffaf katılımcı bir yaklaşımla istenildiği zaman hesap verilebilen bir yönetişim anlayışını hakim kılmaya çalıştık.

Artılarımızı eksilerimizi koyduk her daim teraziye… Son 3 yıl dahil cemiyetimizin tüm kazanımları hep yeniliklere yelken açmaya, değişimlere ayak uydurmaya, hayatın ve üyelerimizin bize ‘yapma’ dediklerini yapmamaya, ‘yap’ dediklerini de yapmaya borçluyuz. Tüm zorluklara rağmen eğilmedik, bükülmedik, kimseye avuç açmadan dimdik huzurunuzdayız…

Değerli üyelerimiz; Hiçbir başarı kendiliğinden gelmiyor, hiçbir makam ve mal mülk de öyle havadan size hediye edilmiyor. Eğilerek bükülerek tavizler vererek elde edilen kazanımlar ise çok çabuk kaybediliyor. Onca yıllık meslek yaşamımda çok şeylere tanıklık ettim. Birilerinin omuzuna basarak bir yerlere yükselmedim. İlk günkü meslek heyecanımı hiç kaybetmeden gazetecilik mesleğinin ruhuna bağlılıktan, sadakatten basın meslek ve ahlak ilkelerinden asla ayrılmadım.

Siz kıymetli üyelerimizin bize emanet ettiği Antalya Gazeteciler Cemiyeti bayrağını 12 yıldır gururla taşıyoruz. Tüm üyelerimize eşit yaklaşıp adil olduk. Ayrım yapmadık. Üyelerimiz tarafından bize emanet edilen bu kutsal görevin değerini, kıymetini bilerek hareket ettik.

Antalya Gazeteciler Cemiyeti bir tabela derneği değildir. Duruşu ve çizgisi olan, meslektaşları için üreten, koşan, çalışan bir cemiyettir. Türkiye ile dünya ile bağlantıları olan tüm kurum kuruluş ve sivil toplum örgütleri ile işbirliği yapan milli, Atatürkçü, Cumhuriyetimizin temel değerlerine bağlı, güçlü örnek bir cemiyettir.

Bu kongremizde birlik ve beraberliği özellikle vurguluyoruz. Çünkü buna fazlasıyla ihtiyacımız var. Yani bizde olmayan veya eksik olan birliği yeniden temin etmenin geliştirmenin peşindeyiz! Eğer birlik olamıyorsan haktan, hukuktan başarıdan söz edemezsin. Antalya’da ve ülkemiz genelinde mesleğimizin yığınla sorunları var. Can çekişen Anadolu medyası, aş-iş kaygısı, özgürlükler alanlarındaki daralan haklarımız tüm bunlar birlik olmadan çözüme kavuşması mümkün değildir.

Bilinmesini isteriz ki birçok gazeteci derneği dökülüyor adeta. Kimisi siyasallaşmış, kimisi hacizli, kimisi sadece tabela vazifesi yapıyor. Üyesi olduğunuz Antalya Gazeteciler Cemiyeti ile onur ve gurur duyabilirsiniz.

12 yıl önce eğitim bursu vermeye başladığımız yavrularımızın çoğu mezun oldu. 12 yıllık başkanlığım döneminde üyelerimizin çocuklarına ödediğimiz bursların miktarı 400 bin TL’yi aşmış. Bayram gazetelerinde üyelerimize dağıttığımız telifler, tüm bunlar kazanımlarımızın üyelerimizle paylaşımıdır. Cemiyetimizin dünya ile bağlantısı var.

6 ülke ile işbirliği yapıyor, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu’nun kurucusuyuz genel başkanlığını da yapıyoruz, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun hem kurucusu hem yönetimindeyiz.

Sadece Nürnberg’e 6 defa ziyarette bulunmuşuz ve 90 civarında ağırlıklı sahadaki emekçi kardeşlerimiz olmak üzere üyelerimizi hem de onlara bir kuruş maliyet yaratmadan Almanya’ya götürmüşüz. En mühimi de cemiyetimizi hiçbir ideolojinin ve siyasi düşüncenin arka bahçesi yapmadık. Mesleğimizin, meslektaşlarımızın, üyelerimizin nerede derdi, sorunu varsa imkânlarımız ölçüsünde koştuk.

Kurduğumuz Antalya Basın Akademisi bünyesinde eğitimler verdik, sertifikalar aldık, kepler fırlattık. Süreç içinde yaptığımız diğer eğitim projeleri ile meslektaşlarımızın ve mesleğimizin gelişimine büyük katkılar sağladık.

Cemiyetimizin kurumsallaşması, fiziki durumu, emekçiye verilen değer olan ödül törenlerimiz, kaynaşmamıza neden olan geziler, aktiviteler, sosyal projeler… Bu çalışmalar sizce hangi cemiyette yapılıyordur acaba?

Bırakın 12 yılı son 3 yıla sığdırdıklarımızı faaliyet kitabımıza sığdırmadık. Yeterli mi ? Elbette değil. Eksiğimiz, kusurlarımız, hatalarımız yok mudur elbette vardır. Hizmetin ve insanın olduğu her yerde hata da kusur da olur elbette. Biliyorum çıta yükseldikçe daha fazlası isteniyor, biz de bunları yapmaya gayret ettik. Bize güven duyup oyları ile bizi iş başına getiren siz değerli üyelerimize şükran borçluyuz.

Şimdi sırada artık sona doğru geldiğimiz kamu yararına dernekler statüsüne geçmek, evi olmayan üyelerimizi uygun koşullarda ev sahibi yapmak ve 7 yıldır üzerinde çalıştığımız Basın Tarihi kitabımızı tamamlamak var. Ele ele verir birlik içinde göreve getirdiklerimize destek olursak ortaya koyduğumuz hedeflerin de gerçekleştiğini göreceğiz…

Biz onurlu güçlü büyük bir aileyiz,

Çünkü biz Antalya Gazeteciler Cemiyeti’yiz…

Kaynak : agc.org.tr

YORUM YAZ

Yorumunuzu yazın
Adınızı girin