Sağ sol çatışmalarının en yoğun olduğu dönemlerdi. Bölgenin en çetin ilçeleri arasındaydı Gazipaşa…

Çıkan olaylar yüzünden bazıları Gazipaşa’ya küçük Moskova bile derdi!

Artık küçük Moskova’nın havalimanı var. Teknik olarak uygundu, değildi gibi tartışmalar olanca harareti ile devam ededursun…

İlk uçak deneme amaçlı da olsa alana indi bile… İnişi gerçekleştiren teknik ekibin hazırlayacağı geniş rapor sonrasında sanırım uçuşlara açılma konusu netlik kazanacak. Bugüne kadar bir Alanyalı olarak tartışmalara objektif olmayacağımı da düşünerek hiç katılmadım. Olumlu veya olumsuz yazı da yazmadım. Ancak tartışmaların odağı olan pistin iniş ve kalkış güzergahındaki teknik konulardaki risk konusu bir yana bana göre eğer sağlıklı bir planlama yapılmazsa bölge turizmini bir başka büyük tehlike daha bekliyor.

Bazen gözümüzün önüne perdeler geriliyor ve gerçekleri göremiyoruz. Söz konusu kendi menfaatlerimiz olduğunda gerçeklerden uzaklaşıyor, kısacası olaylara duygusal yaklaşıyoruz.

Objektif olma konusunda kendime güvenmeme rağmen söz konusu Alanya’nın menfaatleri olunca işin rengi değişiyor. Eğer Antalya olarak 25 milyon turist hedefi koymuşsak, Gazipaşa veya Alanya’ya yakın bir yere havalimanı yapılmasına kimse karşı çıkmaz, çıkmamalı da. Hatta mümkünse bir havalimanı da Kaş-Demre tarafına yapılmalıdır. Ancak bu işin hesabı, kitabı, uçuş planları çok iyi yapılmalı, Alanya Antalya arasında misafirlere yaşattığımız eziyeti, Gazipaşa-Kaş arasında yaşatmamalıyız.

Umarız ve dileğimiz odur ki, devletimiz ve bu işin altına imza atanlar hata yapmazlar. Öncelikle Alanyalı hemşerilerimin bu konudaki tüm eleştiri ve önerileri dikkate almalarını tavsiye diyorum. Bugün benim dikkat çekmek istediğim asıl konu uçağın iniş yapıp yapamayacağı değil. Ona muhakkak uzmanlar karar verecektir. Bir aksilik olmazsa çok yakında yolcular Gazipaşa’ya inmeye başlayacaktır.

Sorun, Gazipaşa uçağına hangi bölgelerin yolcularının bineceğidir. Diyelim ki Kaş veya Kemer’de tatil yapacak bir yolcu Moskova’dan veya Avrupa’nın bir bölgesinden tur operatörü tarafından ekonomik diye Gazipaşa Havalimanı’na indirilirse o zaman ne olacak? Olacağı belli… Göreceksiniz bir süre sonra para kazanmak için fiyat rekabeti işin içine girecek ve Gazipaşa’ya uzak noktalar olan özellikle Kemer sonrası batı ilçelerine tatile gelenler de bu hava limanına inmeye başlayacak işte asıl kıyamet o zaman kopacaktır.

Alanya ve çevresi Antalya Havalimanı’na uzak diye Gazipaşa’ya havalimanı yaptık. Şimdi sormak istiyorum. Gazipaşa’ya 6-7 saatlik mesafesi olan Antalya’nın batı ilçelerine gelecek olan misafirleri Gazipaşa’ya indirenlere ne gibi yaptırımlarımız olacak?

Umarım tayyaresine kavuşmaya çalışan vatansever kardeşlerimiz bu soruların yanıtlarıyla da ilgileniyordur.

YORUM YAZ

Yorumunuzu yazın
Adınızı girin