[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”6526″ img_size=”full” height=”500″][vc_column_text]

Mevlüt Yeni Kimdir?

1965 yılında Antalya’nın Alanya ilçesinde dünyaya gelen Mevlüt Yeni, yıllarca emek vereceği gazetecilik mesleğine 1982 yılında Alanya’da başladı. Henüz 17 yaşında mesleğe adım atan çiçeği burnunda gazeteci Yeni, mesleğinde Alanya, Ekspres, Güneş, Cumhuriyet ve Tercüman gazetelerinin Alanya muhabirliklerini yaparak ustalaştı. Askerlik görevini yapmak üzere 1986 yılında Alanya’dan ayrılan Yeni, askerlik sonrası mesleğine ve meslektaşlarına birçok konuda öncülük edeceği yeni memleketi Antalya’ya yerleşerek önce Bulvar Gazetesi, daha sonra Tercüman Gazetesi Antalya Bölge Temsilcisi oldu. Muhabirlikle başladığı ve her geçen gün geliştirdiği gazetecilikte adım adım yükseklere tırmanan Mevlüt Yeni, 14 yıl Akşam Gazetesi Akdeniz Bölge Temsilciliği görevini yürüttü. 1 Mart 2009 tarihinde Sabah Gazetesi Akdeniz Bölge Temsilciliği görevine başlayan Yeni, misyon edindiği başarıyı birçok alanda aldığı ödüllerle taçlandırdı ve halen bu görevi için emek vermeye devam ediyor.

Vizyonunu çeşitli alanlarda görevler alarak genişleten Yeni, Akdeniz Basın Vakfı kurucuları arasında yer aldı ve bir dönem bu vakfın başkanlık görevini yürüttü, Antalya Tanıtım Vakfı Denetleme Kurulu Üyeliğine ise halen devam ediyor. Spor alanında da kuruculuk ve üyelik gibi gönüllülük çalışmaları üstlenen gazeteci Yeni, Türkiye’nin ilk Bowling Kulübünü Antalya Emniyet Spor bünyesini kurdu, üç dönem Kepez Belediyespor Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Mevlüt Yeni, Türkiye Bocce, Bowling ve Dart Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi, Antalyaspor Vakfı Denetleme Kurulu ve Antalyaspor Danışma Kurulu Üyesi olarak spora olan katkısını sürdürüyor.

Dur durak bilmeyen meslek aşkını birçok kurum tarafından takdim edilen ödüllerle güçlendiren Yeni; Haber, Fotoğraf, Foto Röportaj, Güncel Yazılar, Araştırma ve İnceleme dallarında çok sayıda ödülün sahibi oldu.

Yıllardır elinden düşürmediği fotoğraf makinesiyle, mesleğinin bir kadrajı olan ‘Sevgi Yolu’ adlı fotoğraf sergisini dört kez yurtiçi ve yurtdışında sergiledi.

Artık Antalyalı meslektaşları için de bir şeyler yapma, 19 yılın birikimini avantaja dönüştürme zamanı gelmişti. 2006 Kasım’da Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı seçildi. Bu görevi iki dönemdir sürdüren Yeni, Antalya Gazeteciler Cemiyeti bünyesinde alaylı gazetecilerin Avrupa Birliği standartlarında eğitim ve belge almasını sağlayan ‘Antalya Basın Akademisi’ni kurdu ve 130 alaylı gazeteci sertifika sahibi oldu. Bir aylığına gittiği Nürnberg stajında karar verdiği ‘Cemiyetler arası kardeşlik projesi’ Antalya Gazeteciler Cemiyeti ve Nürnberg PresseClub arasında başladı ve Rusya, Polonya, Hollanda, Macaristan ülkeleri de eklendi. Proje sayesinde birçok meslektaşının kardeş Avrupa ülkelerinde meslek gezilerine katılımını sağlayan Yeni, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı doğrultusunda, cemiyet üyelerinin okuyan çocuklarına eğitim bursu, gazeteciler için sporsal, eğitsel projelere önderlik ediyor.

Birçok dergide özel röportajı çıkan Yeni, Sabah Akdeniz gazetesi ile Turizm Dosyası, Turizmde Bu Sabah, Turizmde Güncel, Antalya Bugün gibi internet sayfalarında güncel ve turizm hakkında köşe yazmaya devam ediyor.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]