Türkiye’nin göz bebeği, parlayan yıldızımız Antalya son yıllarda üstlendiği dev organizasyonlar ve yatırımlarla adeta göz kamaştırıyor. Bugünlerde Antalya yoğun şekilde aldığı dev kongreler ve ‘Expo 2016‘ya hazırlanırken, bu çılgın kentin kendine özgü sorunları da ilgi ve çözüm bekliyor.

Türkiye’nin parlayan yıldızı diye boşuna yazmıyorum. Bakın Antalya’nın sadece konaklama tesisi yönünden yatırım stoku 50 milyar doları geçmiştir. Tüm bu yatırımlar özel sektör tarafından gerçekleşmiştir. Bu müthiş bir zenginliktir. Sözünü ettiğim rakam sadece otel yatırımlarıdır, sanayi, ticaret, tarım ve bölgeye yapılan devlet yatırımları hariçtir.

İşin özü Antalya’ya 10 liralık harcama yapıyoruz 100 lira kazanıyoruz.

Dünyanın hiçbir yerinde Antalya gibi bir şehir yok ki taşı toprağı altın değerinde, denizi kumu güneşi darphane gibi para basar halde olsun! Bu kentin değeri bilinmeli ve bu zenginliğimizi fırsata çevirmeliyiz.  Bunun için Antalya mutlaka özel bir statüyle yönetilmeli, ehil insanlara emanet edilmelidir.

Antalya Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılına rastlayan hükümetin koyduğu 2023 vizyonuna emin adımlarla koşan bir şehirdir.

Böylesi hızlı koşan bir kentte bana göre en büyük eksiğin seçilmişlerle atanmışların birlik olamayışıdır.  Kentin marka değerini düşüren çok basit sorunlar, kısır çekişmeler ve kavgalar yüzünden maalesef çözülemiyor. Bu uyuşmazlığın en bariz örneklerinden biri de kenti doğu ve batıya bağlayan ve hayati önem taşıyan çevre yollarının siyasi çekişmeler yüzünden bir türlü açılamamasıdır. Bir başka çarpıcı örnek ise; turizmin olmazsa olmazı olan kentin kanalizasyon sorununun sadece yüzde 65’inin çözülmüş olmasıdır.

Antalya basit hatalara, kısır çekişmelere kurban edilemeyecek kadar önemli, ülkemizin kalbi adeta şah damarıdır. Son yıllarda sadece turizmde değil tarım ve sanayide de bölgenin yıldızı parlıyor.

Antalyalı işadamları 70’in üzerinde ülke ile iş yapıyor. Dünyanın dört bir köşesinde adam adama markaj ve koşar adımla ülkemize katma değer sağlayan dünya kenti Antalya, her türlü fedakarlığı ve yatırımı hak eden bir şehirdir. Yeter ki bu şehrin değerini bilelim, sorunlarını çözmek için gayret edelim.

YORUM YAZ

Yorumunuzu yazın
Adınızı girin