Kültür ve Turizmin yeni Bakanı Numan Kurtulmuş turizmin başkenti Antalya’da bir kısım sektör temsilcisiyle görüştü. Takip edebildiğimiz kadarıyla bakan bey toplantıya katılanların anlattıklarını dinledi, yeni dönemde yapılacaklar, hedefler konuşuldu.

Türk turizminin özellikle 2015 sonlarına doğru Suriye sınırında düşürülen Rus uçağı ile başlayan ve 15 Temmuz hain darbe girişimi ile alevlenen çok ciddi sorunları var. Rusya ile kriz yaşadığımız 2016 yılında Avrupa pazarı bir nebze olsun can simidi veya yaşamak için serum vazifesi görürken tam Rusya ile ilişkiler düzeldi nefes alacağız derken bu sefer Avrupa pazarı bozuldu. Bir taraf düzeliyor, bir taraf bozluyor.

Geçmişte yaşanan krizlerin ana sebebi daha çok güvenlik odaklı olurken, şimdilerde özellikle Avrupa pazarında yaşanan krizin sebebi siyasi görünüyor. Örneğin, Almanya İstanbul’da 15 vatandaşını teröre kurbanı verdiği zaman bile Türkiye’ye seyahat yasağı koymazken, şimdi tamamen siyasi olan Türkiye’ye seyahat uyarıları yapıyor.

Çiçeği burnunda yeni Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un göreve geldikten sonra ilk ziyaretini Antalya’ya yapması son derece isabetli bir durum. Sayın bakan göreve atandıktan sonra mygazete.com olarak turizm sektörünün önde gelen isimlerine yeni bakanlarını nasıl bulduklarını sorduk.

Hemen hemen herkes yeni bakanı isabetli bir karar olarak değerlendirirken hatta Türk turizminin kurtuluşu Numan Kurtulmuş’la olacak diyenler bile oldu. Çünkü Bakan Kurtulmuş, Türkiye siyaseti ve ülke idaresinde tecrübe dolu bir isim. Bir partinin genel başkanlığı ve Ak Parti’ye geçtikten sonraki görevlerini başarıyla sürdürmüş önemli bir isim, şimdi de kültür ve turizmin başına geçti. Haklı olarak sektörde bu isim pozitif etki yarattı.

Sayın bakanın Antalya’da gerçekleştirdiği sektör toplantısında maalesef bir hata yapıldı. Hatanın kimden kaynaklandığını bilmiyorum. Bildiğimiz tek şey kapı dışında kalan sektör temsilcilerinin yoğun tepkisiydi. Ajanslar gün boyu beni de arayıp bu konuda görüş aldı.

Antalya Gazeteciler Cemiyeti olarak doğrudan görevimiz olmasa da Antalya ve ülkemizin tanıtımına Avrupa ve Rusya tarafında çok ciddi katkılar sağladığımızı Ankara bilmiyor olabilir ancak bilen biliyor.

Türkiye’de bir gazeteciler cemiyetinin sadece üyeleri yararına hizmet üretmediğini, ülkesi ve milleti için içeride ve dışarıda muhatap aldığı ‘o’ sektör temsilcilerinin bazılarından daha çok iş yaptığını ilk fırsatta tabi ki bürokrat engelini aşabilirsek sayın bakana anlatmak isteriz.

Antalya’da yapılan toplantıya davet edilmeyen sektör temsilcilerinin tepkisi medyaya yansıyınca bakanlıktan aynı gün bir açıklama geldi. Açıklamayı dikkatlice okudum. Toplantıya 30 civarında katılımcı olduğunu, bunların yatırımcısından sektör temsilcisine davetli dağılımının eleştirilere konu edildiği gibi bir iki kurumla sınırlı kalmadığının altı çizilerek katılanların kurumları ve görevleri listeyle gönderilmiş.

Açıklamada dikkatimi çeken husus toplantıya davet edilmediği için sitem eden veya eleştirenleri haklı çıkarır türdendi. Toplantıya katkı koymak için bazı turizmciler kapıdan geri döndürülürken, aynı sektörden 1’den fazla temsilcinin davetli olması hatta bazı dernek veya birlikten 7-8 kişinin davet edilmesi doğru mu? Madem dar kapsamlı toplantı diyorsunuz muhatap kurumun başkanı veya yetkilisi gelirdi, buna da kimse itiraz etmezdi. Bir kurumdan başkanlarınında olduğu bir yerde aynı kurumdan 5 kişi, veya 9 kişi,niye davet edildi. Dar kapsamlı toplantı böyle mi oluyor?

Turizm bir takım oyunudur. Sorunlara bakış açımız destinasyon ve bölgesel bazda olmalıdır. Tur operatöründen otelcisine, medyadan, yatırımcıya, STK’lardan bürokratına kadar. Bir bakan ilk kez temsil ettiği sektörün bileşenleriyle buluşuyorsa bunun kapsamı dar değil geniş olmalıydı. Böylesi önemli bir toplantıda Antalya Ticaret ve Sanayi Odası veya Antalya Tanıtım Vakfı temsilcisi davet edilmeyecekte başka kim davet edilecek ki?

Esasen ilk toplantı bir tanışma, yaklaşma, temas toplantısıdır. Bakanların etrafında yıllardır hep aynı isimleri görüyoruz. Peki ben soruyorum buradan kendi çıkarları dışında Türk turizminin geleceği için, hangi sorunu çözmüşler?

Bunları yazıyorum diye sakın bana darılmayın, gücenmeyin. Amacım bağcı dövmek değil, üzüm yemektir. Ülkesi için, milleti için hiçbir karşılık beklemeksizin çalışan çabalayan insan sayısı inanın çok fazla değil. Zaten bir avuç kalan gönüllüleri kırmamak, üzmemek lazım… İnsanların moral motivasyona ihtiyacı var.

Mesele burada davet edilip edilmeme değil, davetin kurgulanma biçimi ve listede adı olanların sektörün bütününü temsil etmediği ile ilgilidir. İşin en dikkat çeken tarafı da bu ilk buluşmada yapılan hatanın sürekli olarak her bakan döneminde yapılıyor olmasıdır.

Sorunlarımızı çözerek ülke ekonomisine daha fazla katkıyı nasıl koyabiliriz kaygısı içinde olanlarla, bakana nasıl yakın olurum da şirketimi düzeltirim kaygısı olanları ayırt etmek lazım artık.

Eğer bakan bey dar kapsamlı bir sektör toplantısı yapacaksa bunun için Antalya’da toplanmaya gerek var mı? Çağırırsınız Ankara’ya orada da sektör temsilcileriyle buluşur konuşursunuz. İstanbul’un sorunu ile Antalya’nın sorunu aynı mı? Dar kapsamlı Türkiye turizmin konuşulacağı toplantının yeri Ankara’dır. Bir kere Başaran Ulusoy’un olduğu bir toplantıda sektör temsilcilerinin bakan beye sağlıklı bir şekilde derdini anlatması mümkün mü?

Sonuç olarak, sayın bakanın turizmcilerle yaptığı ilk buluşma toplantısına aynı kurumdan 8-10 kişi çağırana kadar ilgili her kurum ve kuruluştan birer temsilci çağırılsaydı bu eleştiriler olmazdı, üstelik çok daha verimli bir buluşma olurdu. Ayrıca davet ve program Ankara’dan değil yerinden yeni sektörü tanıyan kimin kim olduğunu bilen ilin yöneticileri tarafından yapılmalıdır.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada önümüzdeki günlerde Antalya’da geniş katılımlı bir toplantı daha yapılacağı bildirilmiş. Umarım geçmişte yapılan hatalar tekrar edilmez ve Türk turizmi yeni bakanla yeni anlayışla hak ettiği yere kavuşur.

YORUM YAZ

Yorumunuzu yazın
Adınızı girin